Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Web Geliştirme

Kendi Chat Botunuzu Oluşturun

Rebot.Me

"Rebot.me" isimli sitemiz sayesinde kendi kişisel chat botunuzu oluşturabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve istediğiniz her kişi sizinle kolayca konuşabilir. Daha sonra siz de konuşma kayıtlarından sizin ile yapılmış sohbetleri görebilirsiniz.

Rebot.me adlı sitemize giriyoruz. sol kısımda "Create Your Rebot" tarafına tıklayıp kayıt oluyoruz. Improve Your Rebot kısmında "What is your real name?" sorusuna botunuzun adını, "What is your greeting message?" sorusuna ise karşılama mesajınızı yani bota girildiğinde verilecek mesajı yazıyoruz (merhaba, hoşgeldin, naber gibi ).

View your rebot kısmı sizin botunuzun bulunduğu kısımdır, siz veya bir başkası botunuzla konuşur ise yazdığı her şey "Improve Your Robot" kısmına gönderilir, siz burada çıkan kelime veya cümleleri yanıtlarsınız. Mesela biri "Merhaba" yazdı, bu kelime improve kısmına gider ve siz bu mesaj tekrar geldiğinde ne cevap verileceğini oraya yazar ve "save" tuşuna basarsınız.Bir daha merhaba yazıldığında kişi o yazdığınız mesajı görür.

Your Questions ise kişinin yazdığı şeyler improve kısmında yoksa your questions kısmına yazdığınız şeylerden bir tane rastgele seçerek kişiye geri gönderir. Mesela biri botunuza girdi ve kaç yaşındasın yazdı, ama bu yazı improve kısmında yok, nasılsın yazısı improve kısmına sizin cevaplamanız için gönderilir ve your questions kısmından bir cevap seçilerek karşıya iletilir. Bu kadar basit bir yöntem ile botunuz oluşturabilirsiniz. Şimdi botun sahibine ait özelliklerine gelelim. 
 

Ldap ve Active Directory

Active Directory Ağ ortamında kullanılan bir directory servisidir. Bu servis ağ içerisinde bulunan kaynakların isim , tanım, lokasyon, erişim ve yönetim bilgilerini tutar ayrıca gerektiğinde bu bilgileri kullanıcıların ve uygulamaların bilgilerine sunar. Active Directory ağ kaynaklarının merkezi organizasyonunu, yönetimini ve kontrolünü sağlar. Kısaca tek merkezden etkin bir yönetim sağlamaktadır.

Active Directory DNS(Domain Name System)'in temelini oluşturmaktadır.Dns global olarak erişime açık olan, içerisinde domain isimleri ve bunlara karşılık gelen ip adreslerini barındıran tablo olarak düşünülebilir.