Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Git Pull, Push, Fetch ve Clone Komutları


git remote -v komutunu kullanarak projenizin bulunduğu uzak sunucunun url adresini görebilirsiniz. Git remote komutunu -v parametresi olmadan kullanırsanız size sadece uzak sunucuya atanan isim gösterilecektir bu isim varsayılan olarak origin dir.


git fetch [remote-name]  komutunu kullanarak uzak sunucuda bulunan herşeyi bilgisayarınıza çekebilirsiniz. Fetch komutu merge görevini görmez sadece sunucuya eklenen yeni belgeleri çeker eğer sunucudan diğer takım arkadaşlarınız tarafından eklenen bilgileri çekmek ve bu değişiklikleri sizin o anki projeniz ile otomatik merge etmek istiyorsanız git pull komutunu kullanmanız gerekmektedir. Bir projeyi sıfırdan çekmek için ise git clone [url] şeklinde bir komut kullanmanız daha uygun olacaktır.

Yaptığınız değişiklikleri uzak sunucuya göndermek için $ git push origin master şeklinde bir komut kullanmanız gerekmektedir. Burada basitce git push demeniz de yeterlidir. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için eğer githuba push yapacaksanız kullanıcı adı ve şifre sorulacaktır, bu değerleri doğru girerseniz ve ilgili projeye yazma izniniz mevcut ise yaptığınız değişiklikler uzak sunucuya gönderilecektir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile