Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Git Değişiklikleri Geri Alma


Bazen yaptığınız değişiklikleri geri alma gereksinimi duyarız. Yapılan değişiklikleri geri almak için bu bölümde anlatılan yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Burada dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü yanlış bir işlem yaptığınızda geri alınamayacak veri kayıpları yaşayabilirsiniz.

En yaygın geri alma yöntemlerinden bir tanesi commit komutunun yanında –amend parametresini kullanmaktır. Eğer son yaptığınız commitde bazı belgeleri eklemeyi unutmuş veya commit mesajınızı değiştirmek istiyorsanız bu parametre size yardımcı olacaktır.

Eğer commit yaptıktan hemen sonra –amend parametresiyle tekrar commit yaparsanız sadece commit mesajını değiştirirsiniz.

Üzerinde çalışltığımız iki dosya olduğunu varsayalım bunlardan bir tanesini hemen commit etmek istememize rağmen diğerini daha sonra commit etmek istediğimizi varsayalım ancak yanlışlıkla git add * diyerek her iki dosyayıda da eklersek bunlardan birini geri almak için aşağıdaki komutu kullanabiliriz:

git reset HEAD commitetmekistemediğimizdosya.txt

Böylece bu belgeyi unstage aşamasına göndererek henüz commit için hazır olmadığını belirtmiş oluyoruz.

Bir  belge üzerinde yaptığımız değişiklikleri geri alarak en son haline getirmek için git checkout komutunu kullanırız. Örnek komut aşağıdaki gibidir.

git checkout – degisikliklerigerialmakistedigimizbelge.txt

git checkout komutu biraz tehlikeli bir komuttur bunun farkında olmanız gerekmektedir çünkü GIT'in yapısı gereği commit ettiğiniz herşeyi daha sonradan kurtarabilirsiniz ancak commit etmediğiniz şeyleri sonradan kurtarma şansınız olmaz.  
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile