Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Var Olan Risk Oyunlarındaki Eksiklikler

Risk Oyununun internet üzerinde birçok versiyonu bulunmaktadır. Bunların bazıları internet üzerinde çevrimiçi oynanabilen sürümlerdir ancak genel olarak var olan Risk Oyunlarının çoğu masaüstü uygulamalarıdır. Oyunlarda genel olarak gördüğüm en büyük eksiklik masaüstünde oynanan versiyonun olduğu gibi bilgisayara aktarılmasıdır. Masaüstünde oynanan sürümlerdeki birçok kuralın bilgisayar sürümlerine de olduğu gibi aktarılmasını yanlış bulduğumdan kendi yaptığım Risk Oyununda bazı kuralları değiştirmeye karar verdim. Diğer risk oyunlarında gördüğüm ve değiştirmeye karar verdiğim kurallar şunlardır:

•    Masaüstünde yer alan klasik sürümünde oyuncu sayısı altıyla sınırlıydı ben bu sayıyı arttırarak oyuncu sayısını on oyuncuya kadar çıkarttım. Bunun sebebi oyun daha fazla kişiyle oynandığı zaman daha zevkli olmasıdır.
•    Klasik oyunda saldırı yapma zar vasıtasıyla yapılıyordu. Masaüstünde oynanan bir oyun için zarlar en ideal rastgele sayı üretme aracı olarak kullanılabilir ancak bilgisayar sürümünde saldırı durumu için daha karmaşık algoritmalar yapılarak daha verimli bir saldırma mekanizması oluşturulabileceğinden saldırı durumları için yeni algoritma ürettim. Bu algoritma temelde sayıca fazla olan orduların sayıca az olan ordular üzerinde gerçek hayata uygun olarak daha avantajlı olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Klasik oyunda oyuncular saldırı yaptıklarında her birim için ayrıca zar atmak zorundadırlar. Bu yöntem bazı bilgisayar sürümlerinde olduğu gibi aktarıldığından çok büyük ordular arasındaki saldırı çok uzun bir süre devam edebiliyor. Yaptığım değişiklik sayesinde oyuna Turborisk isimli risk oyununda da kullanılan “Yap yada öl” (Do or Die) seçeneğiyle saldırma eklenmiştir. Bu özellik sayesinde her bir saldırı için tek tek saldırı tuşuna basmamız gerekmez. Tek seferde “Do or Die” tuşuna basarak ordularımızın o bölgeyi işgal edene kadar saldırmasını emredebiliriz. Böylece çok büyük ordular arasındaki savaşlar bile birkaç saniye içerisinde sonlandırılabilmektedir.
•    Klasik risk oyununda yer alan kartlara, bilgisayar sürümlerinde oyuncular tarafından hem pek iyi anlaşılmadığından hem de kartların kullanımı gerçek hayattaki bir durumla örtüşmediğinden oyunun karmaşıklığını azaltmak ve insanların oyunu daha kolay anlamasını ve benimsemesini sağlamak amacıyla projede yer verilmemiştir.
•    Klasik oyundan farklı olarak oyuna altın bölgesi kuralını ekledim. Bu altın bölgesi oyuncular ilk askerlerini dağıttıktan sonra rastgele bir bölge olarak atanmaktadır ve bu bölgeyi elinde bulunduran oyuncu her seferinde oynama sırası kendisine geldiğinde fazladan bir ordu kazanmaktadır. Bu sayı istenildiğinde kurallar kısmından değiştirilebilmektedir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile