Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Stephen Wozniak

Stephen Wozniak , 1950 yılında San Jose , Kaliforniya  doğumlu bir bilgisayar mühendisi . Kendisi Polonya kökenli bir ailedendir . Wozniak , 1955 doğumlu Steve Jops ile Apple Bilgisayar şirketini kurdu , bilgisayar dünyasında büyük bir devrime imza attı ve Apple'ın Woz lakaplı bir yöneticisi oldu . Beyaz hacker grubunda yer alıyor . 1970'li yıllarda Apple I ve Apple II isimli  bilgisayarları geliştirdi . Apple II büyük bir başarıya imza atarak 1970 ve 1980'li yıllarda en çok satan bilgisayar olmuştu . Wozniak  bir çok takma ada sahiptir , örnek olarak : The Woz , Wonderful Wizard of Woz , iWoz ve Woz . Wozniak ünlü olmasından rahatsızlık duyan bir kişiliğe sahiptir . Wozniak 1975 yılında okumakta olduğu 1868 kuruluş yılı olan Kaliforniya Berkeley Üniversitesinden ayrılır ve ilerde kendisini ünlü yapacak olan bilgisayarı  tasarlar . Niyeti Palo Alta , Kaliforniyada yer alan Homebrew Computer Club üyelerini etkilemeyi çalışmaktı . Bu nedenle  projenin daha bir tanınmışlığı yoktu . 1970'de Wozniak mainframe bilgisayar üzerinde çalıştığı şirkete Steve Jobs'un yaz stajına geldiği sırada tanışırlar ve arkadaş olurlar . 1981 yılında sürdüğü uçağı Santa Cruz Sky Park'tan havalandırırken düşürür . NTSB National Transportation Safety Boardın araştırması sonucu Wozniak bu tip bir uçağı sürmek için yeterince bilgiye sahip değildir ve pilotluk belgesinde yüksek performans onayı bulunmamaktadır buda uçağı kullanmasına engel oluşturmaktadır . Woznaik , 1987 yılında Apple'den ayrılır ancak hala bir çalışanı gibi maaş almaya devam ediyor.Steven ile bağlarını koparmaz. Wozniak halen birisi prankler üzerine olan 3 kitap üzerinde çalışıyor .stephen-wozniac

iPad 2'yle övünmeyi pek seven Apple'ın kurucularından olan Steve Wozniak, katıldığı bir konferansta tabletlerin bilgisayar endüstrisini değiştirip değiştirmeyeceği üzerine sorulan bir soru üzerine şu cevabı verdi: "Tabletler sadece bu odadaki insanlar için değil. Tabletler günümüzün normal kullanıcıları için. Bence Steve Jobs için Apple'ın en başından beri geçerli olan amaç da buydu, ancak bu noktaya gelmek biraz zor oldu. Çünkü birçok birbirine bağlı basamağı geçmek gerekiyordu. Tabi bilgisayarların da bugün yapabilecekleri aşamaya gelmeleri gerekiyordu."

Görünen o ki Wozniak, tabletlerin sadece teknoloji meraklılarına değil, günlük kullanımda herkesin ihtiyaç duyabileceği cihazlar olarak görüyor. Birçok ülkede hızla yayılan tabletlerin günümüzün notebooklarının yerini alabileceğini de düşünüyor olduğu anlaşılabilir. Ancak önemli bir soru da şu ki geçtiğimiz sene tablet pazarını domine eden Apple, bu yıl birçok farklı markanın bu sektöre girmesiyle bu sene de aynı başarıyı gösterebilecek mi?

Stephen Wozniak Twitter hesap URL'si : http://twitter.com/stevewot


 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile