Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Spring Framework

Kan Bağış Web Uygulaması (Spring + Hibernate + Ext Js)

Bu uygulama Spring Framework, Ext JS ve Hibernate kullanılarak geliştirilmiştir. Uygulamanın amacı kullanıcıları sıkmadan kan bağış sürecinin gerçekleştirilmesini ve yöneticinin en kolay şekilde yapmak istediği işlemleri gerçekleştirmesini sağlamaktır. Uygulama arayüzü sadece 2 sayfadan (kullanıcı ve yönetici sayfaları) oluşmaktadır. Böylece kullanıcının sitede kaybolması ve sıkılması önlenmeye çalışılmıştır.  

 

Spring MVC 3.0 Eğitimi - 2 (Basit örnek bir projenin oluşturulması)

spring mvc eğitimi 3.0Bu yazımda size spring mvc yapısı kullanılarak nasıl örnek bir proje yapabileceğimizi anlatmak istiyorum. Daha önceki eğitimde Spring Mvc'ye giriş yaptık. Bu yazıyı okumadan önce giriş yazısını okumanızı tavsiye ediyorum. Bu projede Eclipse IDE geliştirme ortamı ve sunucu olarak da Apache Tomcat 7.0 kullanılmıştır. Bunların sisteminizde önceden kurulu olduğunu varsayıyorum.

Öncelikle Eclipse'de yeni bir proje oluşturmamız gerekecek. New>Dynamic Web Project seçeneğini seçmemiz gerekiyor burada daha sonra Next'e tıklayarak bir sonraki pencereye geçiyoruz.

 

Spring MVC 3.0 Eğitimi - 1 (Giriş)

spring mvc eğitimiBu eğtimde sizlere spring mvc yapısını tanıtmayı amaçlıyorum. Günümüzün en popüler framework'lerinden biri olan Spring ile ilgili Türkçe kaynak bulmak gerçekten zor bu nedenle bu eğitimle Türkçe kaynak sıkıntısını da bir nebze katkı sağlamış olmak istiyorum. Spring mvc, Spring framework'ün web bileşenidir. Spring mvc güçlü web uygulamaları geliştirmek için bir çok fonksiyonellik sunar. Spring mvc framework'ü tasarlanırken yapıyı oluşturan her bir parçanın yüksek derecede yapılandırılabilir olmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca Spring diğer popüler web frameworkleriyle ( Struts, WebWork, Java Server Faces ve Tapestry) entegre edilebilmektedir. Spring'in bir diğer güçlü özelliği de kullanıcıya görüntü sunmak için servlet ve jsp kullanma zorunluluğunun olmamasıdır. Velocity, Freemarker, Excel veya Pdf gibi görüntü sunma teknolojileri de kullanılabilmektedir. Bu framework'ü kullanırken framework'ün sunduğu herhangi interface'i implemente etmek zorunluluğunuz yoktur.

 

Inversion of Control (IoC) nedir ?

IoC bazıları tarafından Dependency Injection'la (DI) aioc_ynıymış gibi yorumlanması biraz yalnış, çünkü IoC DI'dan daha geniş bir konudur. Adından da göründüğü gibi bu yöntem control'u bizden alarak framework'a veriyor ve bu yolla işimizi çok çok kolaylaştırmış oluyor. Mesela biz artık database'le baglantılı bir uygulama geliştirdiğimiz sırada database configuration ayrıntılarına takılmak zorunda kalmıyoruz ve bu işi frameworka yaptırabiliyoruz. Bu özellikler sırasına component dependency, lifecycle event gibi çoğu uygulamada uzun uzun kod yazmamızı gerektiren kısımlar da dahil. Ve aynı zamanda IoC,  Robert C. Martin'in kitabında ("The Dependency Inversion Principle", 1994) belirttiği "bad code" örneğini oluşturan temel RFI (Rigidity + Fragility + Immobility) sıkıntısından da bizi kurtarmış oluyor.

Şimdi de IoC'u daha iyi anlamak adına birkaç örnek göstereceğim ve en son daha iyi anladıktan sonra özellikleri üzerinde biraz daha duracağım. Şöyle bir kod örneği düşünelim: