Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Richard Matthew Stallman

richard matthew stallmanÖzgür yazılımın öncülerinden, hacker, sistem uzmanı ve yazılım geliştiricisi. Takma ismi ile rms.  1953 New York doğumludur. 1971'den beri MIT'de yapay zeka laboratuvarında çalışmış 1982 yılında GNU projesini hayata geçirmek için bu laboratuvardan ayrılmıştır. Stallman 1971 MIT Universitesinin yapay zeka laboratuvarından çalışmaya başladığında 18 yaşında ve Harvard 1.sınıf öğrencisiydi. RMS MIT’de işletim sistemi geliştiren bir grup ile çalışırken, 1975’te, şu an bir çok kişinin kullandığı ve genişletilebilir bir metin editörü olan Emacs'ın ilk versiyonunu yazmıştır. Hayatını özgür yazılıma adayan Stallman, 1983 Eylül ayında GNU (Açık Kaynak) işletim sistemini duyurmuştur daha sonra ise 1974 yılından fizik bölümünden mezın olmuştur.

Stallman Açık Kaynak ile ilgili düşüncesini bu sözde belirtmiştir ;  ''Parayı bu şekilde kazanabilirdim ve büyük olasılıkla kendimi çok eğlendirirdim kod yazarken. Ama kariyerimin sonunda geriye bakıp insanları ayırmak için duvarlar ördüğümü görürdüm ve hayatımı daha kötü bir dünya yaratmak için geçirdiğimi hissederdim.'''

Kullandığı Bilgisayar ve İşletim Sistemi


Quanta Computer üretimi Lemote YeeLong marka netbook kullandığını söylemektedir. Bu netbookta işletim sistemi olarak bir GNU/Linux sürümü olan gNewSense yüklü olup, booter olarak   Linux MIPS -PMON kullanmaktadır.

Sözleri

  • Yeteneklerini kullanarak başarılı olan insanlarla bir sorunum yok, sadece başarının en üst hedef olmadığını düşünüyorum. Özgürlük, bilginin paylaşılması/genişlemesi başarının, kişiselliğin ötesinde şeyler. Kişisel başarı yanlış değil ama etkisi sınırlanmış, eğer gerektiği kadarını elde ettiyseniz hala bunun için açlık duymak ayıp, tabii doğruluk, güzellik ve adalet için durum tam tersi.
  • Parayı bu şekilde kazanabilirdim ve büyük olasılıkla kendimi çok eğlendirirdim kod yazarken. Ama kariyerimin sonunda geriye bakıp insanları ayırmak için duvarlar ördüğümü görürdüm ve hayatımı daha kötü bir dünya yaratmak için geçirdiğimi hissederdim.
  • Emacs kilisesi'nde vi kullanmak günah mıdır diye bana soruyorlar. Vi'nin özgür sürümünü kullanmak bir günah değildir. Bir günah işlemiş olmaktan dolayı hissedilen pişmanlığı belirten davranıştır bu. Mutlu kurcalamalar.
  • Tek tek patentlerle savaşmak yazılım patentlerinin tehlikesini azaltmayacak, bu aynı sivrisinekleri ezip sıtmadan kurtulmaya çalışmak gibi.
  • İnsanlar benim dünyayı olduğu gibi kabul edebileceğimi söylüyorlar. Saçmalık! Ben bu dünyayı kabul etmiyorum.
  • Irak'daki Amerikan askerleri şeyhler kadar etkili: Durdukları yeri muhafaza ediyorlar bundan fazlasını değil. Bunu Vietnam için söylerdim, ama, işte biliyorsunuz.

Takma Adı:
Yok (saklayacak bir şey yok ki!)

Nasıl şöhret oldu ?
Eski hacker'lardan Stallman, 1971'de MIT'in yapay zeka laboratuvarında işe girdi. O sıralarda Harvard Üniversitesi'nde öğreciydi. Geliştirdiği yazılımın, kişisel haklara saldırıda kullanıldığı görüldü. Stallman, daha sonraları Free Software Foundation'u (Bedava Yazılım Vakfı) kurdu.

Bilgisayarla nasıl tanıştı ?
1969 yılında, IBM'nin New York Bilim Merkezi'nde. O zamanlar, 16 yaşındaydı.

İlginç notlar:
Stallman, 1980'lerin başında MIT ile kadrolu olarak çalışmayı bıraktı; fakat oradaki bir ofiste çalışmalarını sürdürmeye devam etti. O sıralarda GNU adında yeni bir işletim sistemi geliştirdi.


 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile