Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Absolute Risk Oyunu

Absolute Risk OyunuAbsolute Risk Oyununda amaç diğer tüm ülkeleri fethederek tüm dünyayı ele geçirmek. Oyunda her döngüde 3 asker kazanırsınız. Herhangi bir kıtanın tüm topraklarını işgal ettiğinizde bunun size her döngüde gelecek asker sayısına ek getirisi olmaktadır. Oyunda en başta topraklar eşit olarak dağıtılmaktadır. Bu dağıtma işlemi rastgele bilgisayar tarafından yapılabileceği gibi ayarlarda değişiklik yaparak her oyuncu sıra ona geldiğinde boş olan topraklardan istediğini seçebilmektedir. Oyunda diğer Risk oyunlarından farklı olarak altın bölge isminde bir bölge bulunmaktadır. Altın bölgesini elinde tutan oyuncu her döngüde fazladan 1 ordu kazanmaktadır. Oyun 10 kişiye kadar oynanabilmektedir.

Ouynun Başlangıcı
Oyuna Menüden Oyun > Yeni Oyun seçeneği seçilerek açılan ekranda oynayacak insan ve yapay zekâ oyuncularının sayısı ve özellikleri belirlenerek başlanır. Eğer kurallardan bölgelerin rastgele dağıtılma seçeneği seçilmişse bölgeler rastgele oyuncular arasında paylaştırılır. Eğer bölgelerin rastgele dağıtılması seçeneği işaretlenmemişse başlangıçta oyuncular tüm bölgeler sahipli olana kadar sahipsiz bölgelerin üzerine tıklayarak o bölgeyi sahiplenirler. Oyuncu bir bölgeyi sahiplendiğinde oraya otomatik olarak bir ordu yerleştirilir ve o bölge oyuncunun rengini alır. Daha sonra oyuncular onlara başlangıçta verilen orduları, oyun sırası kendilerine geldiğinde sırayla tek tek yerleştirirler. Başlangıçta verilen ordu sayısı 15 olarak belirlenmiştir. Bu sayı oyun başlamadan isteğe göre kurallardan değiştirilebilir ve en az 2 olmalıdır. Oyuncular ilk ordularını sahip oldukları bölgelere dağıtma işlemini tamamladıkları zaman oyun başlamış olur.

Oyuncu Sıra Kendisine Geldiğinde Yapabileceği İşlemler
Oynama sırası bir oyuncuya geldiğinde oyuncu ilk başta kendisine verilen yeni orduları sahip olduğu bölgelere yerleştirmelidir. Her döngüde oyuncuya gelecek olan yeni asker sayısı minimum üçtür. Oyuncu bu sayının üzerinde ekstra ordu kazanmak için bazı şartları sağlamalıdır. Bu şartlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.
Eğer oyuncu bir kıtanın bütün bölgelerini elinde bulunduruyorsa oyuncu o kıtanın kazancı kadar ekstra asker kazanmaktadır. Kıtaların kazancı o kıtayı savunmanın zorluğuna bağlıdır. Kıtaların kazançları şöyle sıralanmıştır Asya için 7, Kuzey Amerika için 5, Avrupa için 5, Afrika için 3, Avustralya ve Güney Amerika için ise 2’dir
 Eğer oyuncu ilk askerler dağıtıldıktan sonra ilan edilen altın bölgesini elinde bulunduruyorsa bu onlara gelecek olan yeni ordu sayısına ekstra katkı sağlamaktadır. Bu katkı sayısı varsayılan olarak birdir ancak kullanıcı istediği takdirde bu sayıyı Ayarlar>Kurallar menüsünden değiştirebilir. Bu sayı en az bir olmak zorundadır.
Oyuncuların sahip oldukları toplam bölge sayısı da onların asker kazancına katkı yapabilir. Bu katkı şöyle hesaplanır: Oyuncunun sahip olduğu toplam bölge sayısı üç sayısına bölünür ve çıkan sonuç en yakın tam sayıya yuvarlanır. Eğer çıkan sonuç üçten büyükse, çıkan sonuçtan üç çıkartılır ve kalan sayı oyuncunun o döngüde kazanacağı yeni ordu sayısına eklenir. Eğer sonuç üçten daha küçük çıkarsa herhangi bir ek getiri olmaz ve her halükarda oyuncuya minimum üç asker verilir. Örneğin bir oyuncunun sahip olduğu bölge sayısı 12 olsun bu durumda 12/3=4 yaptığından ve 4>3 olduğundan dolayı oyuncu o döngüde (4-3=1) 1 ekstra asker kazanır.
Eğer oyuncu bir önceki oyunda bir veya birden fazla oyuncunun son bölgesini işgal ederek rakiplerini oyun dışında bırakmışsa, oyuncu saf dışı bıraktığı rakiplerin sayısının on katı kadar ekstra ordu kazanır.
Oyuncu yeni ordularını sahip olduğu bölgelere dağıttıktan sonra saldırma, ordu aktarma veya hiçbir şey yapmadan sırasını geçme hakkına sahiptir. Oyuncu sahip olduğu bir bölgeden rakip oyuncunun bölgesine saldırmak için öncelikle kendi, daha sonra ise saldırı yapacağı bölgenin üzerine tıklamalıdır. Bir oyuncunun saldırı yapabilmesi için saldırıyı gerçekleştirecek olan bölgedeki minimum asker sayısı 2 olmalıdır. Bir bölgeden diğerine saldırı yapabilmek için bir diğer önemli koşul bu iki bölgenin birbirine komşu olma koşuludur. Bazı bölgeler deniz veya okyanus yoluyla komşudur. Denizden olan komşuluklar kesik çizgilerle gösterilmiştir. Oyuncu saldırı yapacağı zaman karşısında şekil 14 de gösterilen saldırı penceresi açılmaktadır. Burada oyuncuya saldırı yapmak için 2 seçenek sunulmaktadır bunlardan birincisi saldırma seçeneğidir. Bu seçenek sayesinde oyuncu rakip bölgeye saldırı yapar ve bunun sonucunda taraflardan biri ordu kaybeder. Oyuncu savaşı sona kadar bu seçeneği tıklayarak yapabilir ancak bu genellikle çok büyük orduların savaşları sırasında uzun zaman alacağından diğer bir seçenek olan “Yap ya da öl” seçeneği kullanılabilir bu seçenek sayesinde saldırı yapan kişinin orduları rakibin orduları bitene kadar veya kendi ordu sayısı bire inene kadar savaşa devam eder. Oyuncu rakibin bölgesini işgal ettiği takdirde bu bölgeye en az bir ordu aktarmak zorundadır. Oyuncu sıra kendisinde olduğunda sonsuz saldırı yapma hakkına sahiptir.

FACEBOOK SAYFASI

Risk Game Facebook Page


SCREENSHOTS

Absolute Risk Game

Absolute Risk Game

Absolute Risk Game


download-risk-game 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile