Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Mark Abene kimdir?

abeneMark Abene, kod adıyla Phiber Optik. Efsane hacker grupları Legion of Doom (LOD) ve Master of Deception (MOD) üyelerinden.

Phiber Optik kod adınyla tanınan Abene, 1972 New York doğumlu. 9 yaşındayken annesinin çalıştığı şirketin elektronik deposunda gezindiği sırada bilgisayarlar ile tanışmış. İlk bilgisayarı Tendy isimli bir firmanın modeli olan TRS-80 isimli bir bilgisayardı. Bir süre sonra ailesi Phiber'e yeni ve daha iyi bir bilgisayar hediye eder. Phiber bu bilgisayar ile dönemin önemli online servislerinden biri olan CompuServe'e bağlanmıştır. Kısa süre sonra BBS (Bulletin Board System) ile tanışmıştır. Bu yazılımlar terminal programlar ile kullanıcıların bir araya gelmelerini sağlıyordu. Bu BBS'lere kullanıcılar giriş yapıyorlar, birbirleri ile sohbet ediyorlar, e-mail alışverişinde bulunuyorlardı. Bu yazılımlar Phiber'in programlama öğrenmesi açısından yararlı olmuştur.

1980'lerin ortalarına gelindiğinde ise Phiber artık Legion of Doom (LOD) üyesiydi. Bu grup telekomünikasyon sistemleri ve büyük çaplı veri ağlarıyla ilgileniyordu. Daha sonra Phiber grubun bir diğer üyesi olan Erik Bloodaxe ile arasını açan bir kavgaya karışmış ve gruptan ayrılmıştır. Bu kavga Phiber'in Masters of Deception (MOD) grubuna geçmesini sağlamıştır.
Bu grup ise Loop-Around denilen telefon testleri, RBOC telefon switch'lerinin kırılması, telefon ağlarını yöneten sistemleri ele geçirmesiyle ismini duyurmuştu. Bu grubun Legion of Doom (LOD) grubundan farkı daha çok alternatifler kullanmasıydı. Bu alternatifler sosyal mühendislik, back-door(arka-kapı) ve trojanlardır. Ayrıca o zamanda LOD üyelerinin çoğu tutuklandığı için geriye kalan üyeler daha temkinli davranmış, black-hat tanımından uzaklaşmışlardır. MOD grubu ise Phiber önderliğinde bu boşluğu doldurmuş, faaliyetlere devam etmiştir.

abene1990'da AT&T'nin ağ trafiğindeki anormalliklerden dolayı Amerikan gizli servisi Phiber'i evini basmış, 1991'de benzer suçlardan Manhattan fedaral polisi tarafından suçlu görünmüştür. 1922'de suçları kesinleştiği taktirde elli yıllık bir hapis ve 2,5 milyon dolarlık bir ceza istenmiş fakat yaş küçüklüğünden dolayı ancak bir yıl tutuklu kalmış, üç yıl gözaltı ve 600 saatlik bir kamu cezasına çarptırılmıştır. Aradan geçen yılllar sonunda Phiber yer altının Robin Hood'u ve bir kahramanı olarak çağrılmaya başlanmıştır.

Phiber hackerlık ile kalmamıştır ve bir çok konferansa konuşması olarak katılmış, Amerikanın en ünlü televizyon ve gazeteleri ile röportajlar yapmıştır. Diğer aktiviteleri ise American Express, Sun Microsystems, IBM ve İsviçre bankası gibi yerlerde güvenliğin sağlanması için görev almasıdır. Mark şu anda New York'ta yaşamına devam etmektedir..

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile