Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Kitap Yorumu

Starbucks Deneyimi | Joseph A. Michelli

Starbucks DeneyimiBu yazımda size son zamanlarda okuduğum ve çok beğendiğim bir kitabı tanıtmak istiyorum "Starbucks Deneyimi". Bu kitapta Starbucks şirketinin uyguladığı ilkelerden bahsediliyor ve yöneticileri veya yönetici adaylarını bu yöntemleri kendi işlerinde uygulamaya özendiriyor. Kitap Starbucks'ın başarısının 5 ilkeye bağlı olduğundan bahsediyor ve bu ilkeleri ayrı ayrı bölümler halinde ele alıyor. Bu ilkeler şunlardır:

1. Benimseyin

2. Herşey Önemlidir.

3. Sürpriz yapın ve sevindirin

4. Direnişe kucak açın

5. İz bırakın

 

Sonsuz Olanak | Joseph Pine, Kim C. Korn

Sonsuz OlanakSonsuz Olanak kitabı şirket yöneticilerinin, herhangi bir alanda iş kurmayı planlayanların ufkunu genişletecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitapta şirketlerin, müşterilerine teknolojiyi kullanarak nasıl farklı deneyimler sunabileceği konusu üzerinde duruluyor. Bu kitap sizi teknolojiyi kullanarak müşterilerinize nasıl farklı deneyimler sunabileceğinizi düşünmeye sevkeder. Kitabın dili biraz ağır, çok akıcı olduğunu söyleyemem. Kitap çok fazla sürükleyici değil, kitapta bir konu bütünlüğü yok okuyucu kitabı okurken sıkılabilir. Bazı kısımlar okuyucuya teknik bir kitap okuyormuş hissi verebilir. Saydığım olumsuz özelliklere rağmen kitabı okumanızı öneririm küçük ayrıntılar büyük farklar yaratabilir, kitap ufkunuzu genişleterek müşterilerinize farklı deneyimler sunmanız için aklınıza yeni fikirlerin gelmesini sağlayabilir, ayrıca sizi cesaretlendirerek fikirlerinizi gerçekleştirmeye yönelik olarak size cesaret aşılayabilir. 

 

Steve Jobs - (Walter Isaacson)

Steve JobsDeneyimli bir biyografi yazarı olan Walter Isaacson gerçekten harika bir biyografi yazmış. Daha önce bir biyografi okumadığımdan biyografi kitaplarının sıkıcı olduğunu düşünüyordum ancak bu önyargım kitabın ilk sayfalarından itibaren eriyip gitti. Bu biyografi gerçekten sürükleyici. Steve Jobs'u tek cümleyle özetlemek gerekirse "İnanılmaz mükemmeliyetçi ve inanılmaz yaratıcı bir insan" derdim. Steve Jobs yarattığı tüm ürünlerde öncelikle sadeliğe önem veriyordu. Bir kişi onun yarattığı bir ürünü eline aldığında çok fazla kafa yormadan bütün özellikleri kolayca anlayabilmeliydi. ürünlerin tasarımı konusunda çok takıntılı olan Steve Jobs tasarımın en küçük ayrıntısı üzerine günlerce kafa yoruyordu. En iyi sonucu elde edene kadar bir ürünün tasarımını defalarce değiştirebiliyordu. Steve Jobs'un bu mükemmeliyetçi yapısı insanların hayatına damga vuran mükemmel ürünler ortaya çıkmasını sağlamıştır.

 

Aldatma Sanatı - KEVIN D. MITNICK

aldatma sanatıAldatma Sanatı dünyanın en ünlü hackerlerinden biri olan Kevin Mitnick tarafından yazılmış çok değerli bir kitap. Bu kitap hem sosyal mühendislik tekniklerini öğrenmek isteyen art niyetli kişiler için hem de sosyal mühendislik tekniklerini öğrenerek güvenliğini arttırmak isteyen herkes için çok faydalı olacaktır. Kitap çok sade bir dilde yazılmıştır ve herhangi teknik bilgi gerektirmiyor. Kitap sosyal mühendislik yöntemlerini olmuş olaylar üzerinden anlatmaktadır. Kevin Mitnick bu makalelerin çoğunda ana kahramanın kendisi olduğunu açıkça inkar etse de, ana kahramanın genellikle Kevin Mitnick olduğunu düşünüyorum. Kitaptaki hikayeleri okuduğumda dikkatimi çeken en önemli şey hacker diye de adlandırdığımız kişilerin düşündüğümüzün aksine kötü emellerini hiç de (yeşil ekranlı) bilgisayar başında oturarak gerçekleştirmediklerini bunun aksine daha çok insanların duygularını sömürerek telefonla veya yüz yüze konuşarak gerçekleştirdikleri oldu. Kevin D. Mitnick kitapta her anlattığı hikayeden sonra hikayede kullanılan aldatma yöntemlerinden nasıl korunulabileceğine de değinilmektedir. Bu sayede sosyal mühendislik yöntemlerinden korunmak isteyen şirket yöneticileri saldırıları önlemek adına neler yapmaları gerektiğini öğrenmektedirler.

 

Object Oriented Analysis and Design - Head First

Head First Object Oriented AnalysisStajda nesne yönelimli programlama tekniğini daha iyi anlamam için head first yayınlarının object oriented analysis and design kitabını okumam istendi. Kitap daha önce karşılaşmadığım bir anlatım tekniğiyle yazılmıştı. Kitapta bolca görsel öğeler kullanılarak anlatılacak konular okuyucuyu sıkmayacak bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Kitapta nesne yönelimli programlamanın önemini vurgulamak amacıyla çeşitli problemler tanımlanıyor. Problemler ilk başta nesne yönelimli programlama teknikleri kullanmadan da çözülebiliyor olmasına rağmen daha sonradan programa yeni bir şeyler eklenmek istendiğinde nesne yönelimli programlamanın önemi, yenilenebilirlilik kavramı açısından önemi daha iyi anlaşılıyordu.Bundan ilave kitap boyunca sürekli kullanıcıya sorular sorularak hem kullanıcılarla etkili iletişim kurulmuş hem de okuyucunun dikkati canlı tutulmaya çalışılmıştır.Kitap boyunca sürekli iyi bir yazılımın nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli bilgiler verilimiştir. İyi bir yazılımın iyi tasarlanmış,iyi kodlanmış kolayca değiştirilebilir, kolayca yeniden kullanılabilir ve kolayca yenilikler eklenebilir olması gerektiği kitap boyunca üstüne basıla basıla çeşitli örnek problemler de ortaya atılarak vurgulanmıştır. Kitapta vurgulanan bir diğer önemli nokta iyi yazılımın müşterinin isteğine uygun yapılmış olması gerektiğidir. Yazılım tasarlarken nesne yönelimli programlama tekniğini düzgün kullanmamızın yazılımı sonradan müşterinin yeni isteklerine göre değiştirmemiz istendiğinde kolayca değiştirebileceğimizi göstermek amacıyla örnek bir problem tanımlanmıştır.