Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır

Eclipse IDE performansını arttırmak için öneriler

Eclipse IDE performansEclipse IDE kullanırken yaşadığım performans problemleri, Eclipse IDE nin aşırı derecede yavaş çalışması ve sık sık donması beni bu konuda araştırma yapmaya itti. Yaptığım araştırmalar sonucu bir sürü faydalı yöntem öğrendim. Türkçe bu konuda internette herhangi kaynağa rastlamadığımdan bu yazıyı yazmaya karar verdim.


Uygulamanızı tavsiye ettiğim yöntemleri maddeler halinde açıklayacağım.

 • Herşeyden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey Eclipse ve JDK'nın son sürümlerini kullanmak. 
 • Bilgisayarınızda Eclipse dosyalarının içerisinde bulunan eclipse.ini isimli dosyayı açarak burada Eclipse için ayrılmış olan bellek boyutlarıyla ilgili ayarları değiştirebilirsiniz. Benim bilgisayarımdaki dosya aşağıdaki şekildedir. Burada -Xmx değeri önemlidir. Makinenizin RAM değeri ne kadar yüksekse bu değeri o kadar arttırabilirsiniz. Benim makinemin Ram değeri 2GB ben 512m olarak ayarladım bu değeri sizin makinenizin RAM değeri 4GB ise ve Eclipse'in çok rahat çalışmasını istiyorsanız bu değeri 1024 olarak ayarlayabilirsiniz. Sizin makinenizin RAM değerini tam olarak bilemediğimden kesin rakamlar vermem mümkün değil o yüzden bunları internetten araştırmanızı tavsiye ediyorum.

  Bu link bu konuda size yardımcı olabilir: http://stackoverflow.com/questions/477871/eclipse-ini-configuration
  Ayrıca eclipse.ini dosyasına -Xverify:none satırını ekleyerek bu VM ye yüklediği tüm dosyaların .class olanlarının doğrulama işlemini yapmamasını söyler. Bu Eclipse'in açılmasını hızlandırır.
  Bunun dışında XXMaxPermSize bellek miktarını arttırmayı da ihmal etmeyin.


  eclipse.ini

 • Eclipse de Window-Preferences-Validation izleyerek doğrulamayla ilgili ayarları değiştirebilirsiniz. Aşağıdaki resimde karşınıza çıkacak ekran görünmektedir. Buradan Manuel kısmında işinize yaramayan validation türlerinin karşısındaki tikleri kaldırabilirsiniz.

  Eclipse Performance

 • Kullanmadığınız projeleri kapatmak performansda artış sağlayacaktır. Ayrıca server'a deploy edilmiş kullanılmayan projeleri de serverden silmeniz gerekir.
  Eclipse performans

 • Windows -> Preferences; General -> Appearance -> Label Decorations yolunu izleyerek gereksiz decoration'ları kaldırmanız Eclipse performansını aktarmanıza katkıda bulunabilir.

  Windows -> Preferences; General -> Appearance -> Label Decorations

 • Eclipse IDE'nizin açılış performansını arttıracak en önemli ayarlardan birisi de Windows -> Preferences; General -> Startup and Shutdown yolunu izleyerek açılış ve kapanış ayarlarını değiştirmeniz olacaktır. Burada açılış zamanı aktif olmasını istemediğiniz pluginlerin önündeki tiki kaldırın. Özellikle Subeclipse çok fazla yavaşlatıyor Eclipse'i onu kesinlikle deaktif etmenizi tavsiye ediyorum.

  Windows -> Preferences; General -> Startup and Shutdown

 • Windows-->Preference-->General-->Editors-->Text Editors-->Spelling yolunu izleyerek spelling ayarını deaktif etmeniz gerekmektedir. Bu performans açısından çok faydalı olacaktır. Sonuçta Eclipse bir text editörü değil ve kelimelerin doğruluğunun kontrol edilmesi çok da önemli değil.

   Eclipse Performans ipuçlar

Kaynak :

http://stackoverflow.com/questions/316265/tricks-to-speed-up-eclipse

http://www.pakkatechies.com/2011/07/making-eclipse-ide-faster.html

 

Yorumlar  

 
0 #1 ekrem 01-07-2014 16:11
eyvallah denedim sağol.
Alıntı
 
 
0 #2 Zeynal Selver 28-03-2016 10:09
yoxladım görek işe yarasa minnettdar olaram )
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile