Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Java

JAVA Mail Gönderme Kodu (gmail)


Java ile gmail'den mail göndermek için aşağıdaki kod kullanılabilir.

 

Eclipse IDE performansını arttırmak için öneriler

Eclipse IDE performansEclipse IDE kullanırken yaşadığım performans problemleri, Eclipse IDE nin aşırı derecede yavaş çalışması ve sık sık donması beni bu konuda araştırma yapmaya itti. Yaptığım araştırmalar sonucu bir sürü faydalı yöntem öğrendim. Türkçe bu konuda internette herhangi kaynağa rastlamadığımdan bu yazıyı yazmaya karar verdim.


Uygulamanızı tavsiye ettiğim yöntemleri maddeler halinde açıklayacağım.

  • Herşeyden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey Eclipse ve JDK'nın son sürümlerini kullanmak. 
  • Bilgisayarınızda Eclipse dosyalarının içerisinde bulunan eclipse.ini isimli dosyayı açarak burada Eclipse için ayrılmış olan bellek boyutlarıyla ilgili ayarları değiştirebilirsiniz. Benim bilgisayarımdaki dosya aşağıdaki şekildedir. Burada -Xmx değeri önemlidir. Makinenizin RAM değeri ne kadar yüksekse bu değeri o kadar arttırabilirsiniz. Benim makinemin Ram değeri 2GB ben 512m olarak ayarladım bu değeri sizin makinenizin RAM değeri 4GB ise ve Eclipse'in çok rahat çalışmasını istiyorsanız bu değeri 1024 olarak ayarlayabilirsiniz. Sizin makinenizin RAM değerini tam olarak bilemediğimden kesin rakamlar vermem mümkün değil o yüzden bunları internetten araştırmanızı tavsiye ediyorum.
 

Java Threads Kullannımına Örnek

Java Threads kullanımına örnek vermek amacıyla yaptığım küçük bir projeyi anlatacağım bu yazımda. Kodda üç adet thread bulunmaktadır bunlar;

MainThreads  kullanıcıdan bir string alır ve bu stringi FirstThreads'e yollar. String'i aktarırken call by reference özelliğini sağlamak amacıyla bu aktarım Mesaj sınıfı yardımıyla yapılır.

Firsthreads aldığı ise bu stringdeki büyük harfleri küçük harflere , küçük harfleri ise büyük harflere çevirir ve oluşan stringi SecondThreads'a yollar

SecondThreads ise stringi tersine çevirir ve sonuç olarak eğer girdimiz "Hello World" ise çıktımızın "DLROw OLLEh" olması gerekir.

Kullandığım sınıflar aşağıdaki gibidir.

 

Javada class içerisinde 'static' kullanımı

Javada metodları static yaptığımız zaman bu bize instance yaratmadan o metodu kullanmamızı sağlar. Aynı şekilde bu değişkenler için de geçerli, sınıf içinde bir değişkenin static olması bizim bu değişkene instance yaratmadan erişmemizi sağlar. 
Örneğin:
public class Araba
{
     public static int a;
     public int b;
}