Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

ExtJS JavaScript Kütüphanesi

ExtJS nedir? Neden ExtJS? Geliştirme ortamı?

ExtJS JavaScript dilinde hazırlanmış ve kodlamasında da JavaScript kodları kullanılan web uygulamar için arayüz tasarım framework'udur. Günümüzde artık desktop uygulamarın yerini giderek web uygulamar almakta. Desktop uygulamalarda karşılaştığımız esnek görüntüyü basit bir JavaScript, CSS vs. aracılığıyla oluşturmaya kalkarsak bu bizim bayağı bir zamanımızı alacaktır. ExtJs frameworku bu zorlukları aradan kaldırmakta en büyük yardımcımız, onun aracılığıyla esnek ve Ajax gömülü büyük form sayfalarını artık çok kısa bir sürede ve büyük bir zevkle yapabiliriz. Sanırım buraya kadar nerdeyse ikinci soruyu da yanıtlamış oldum. ExtJs'le tasarlanmış form sayfasını diğer form  sayfalarından farklandıracak en önemli özelliğiyse ExtJs'le tasarlanmış olan sayfaların çok ince ve güzel bir görüntüye sahip olmasıdır. Tabii ki yazılımcı açısından olan üstünlükleri daha önemli aslında. ExtJs bir JavaScript kütüphanesi olduğundan yazılımcı çok kısa bir sürede rahat ExtJs kullanmayı başarabilmektedir ve tabii ki Sencha'nın bizlere sağladığı örnek sayfalar ve bunların kaynak kodları, çok rahat ve düzenli bir görüntüye sahip Api desteği vs. sencha.com sitesindeki ExtJs bilgilerine ve demolara göz atarsanız zaten neyden bahsettiğimi daha iyi anlamış olursunuz.

ria

JavaScript olduğu için ExtJs kodlarını normal notepad gibi editörlerde de yazabiliriz ama autocomplete özelliğini kullanabiliyorsak neden kendimizi yoralım. Eclipse IDE'sini ve Spket plugini kullanmak işimizi daha da kolaylaştıracaktır. Spket pluginini Eclipse'e (install new software kısmından)  bu linkten yükleyebilirsiniz: http://www.spket.com/update/. Yükleme bittikten sonra tek yapmamız gereken şey Spket JavaScript Editor'uyla bilgisayarımızda bulunan ExtJs kütüphanesini eşleştirmektir ki bunu da Preferences -> Spket -> JavaScript Profiles  başlığı altındaki kütüphaneler listesine Add Library diyerek ExtJs kütüphanesini ve bu kütüphaneye bilgisayarımızdakı ext.jsb2 dosyasını eklemekle yapabiliyoruz. Artık Eclipse ortamında herhangi bir JavaScript dosyası üzerinde context menuyu açarak ordan Open With Spket JavaScript Editor diyebiliyoruz (bunu varsayılan olarak ayarlamak için Preferences -> General -> Editors -> File Associations kısmından .js için olan editor'u spket olarak değiştirebiliriz).

ExtJs öğrenmek için olan en iyi kaynak “ExtJs in Action” (Jesus Garcia) kitabıdır ve aynı zamanda sencha.com sitesinden de güzel örneklere göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar  

 
-3 #1 ismail yildiz 14-06-2012 20:00
bedavamıdır bu ?
Alıntı
 
 
+4 #2 Administrator 14-06-2012 20:00
Ext JS ücretsiz bir kütüphanedir.
Alıntı
 
 
-2 #3 mehmet furkan 02-08-2012 14:01
visual studio da form tasarımı yapmak için tool yada editör arıyordum.Ajax toolkit ini önerdiler.Bir de extjs ismini duydum.VB ile yazıyorum.Sizce verimli olur mu extjs ? ve visiual studio da kullanabilir miyim? teşekkür ederim
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile