Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

DB2, RAD ve WAS Kurulumları yapılırken dikkat edilecek hususlar

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER :

1 – Klasör adlarında Türkçe karakter ve boşluk olmamasına dikkat edilmelidir.

2- Sistem dilinin İngilizce olması gerekmektedir. (Denetim Masası – Bölge ve Dil – Yönetimsel sekmesinden Sistem Ayarlarını Değiştir seçeneği kullanılarak sistem dili İngilizce yapılır. Bilgisayar yeniden başlatılır. )

3- DB2 setup ı administrator olarak çalıştırılmalıdır.

4- Güvenlik duvarı kapalı olmalıdır. ( Denetim Masası – Windows Güvenlik Duvarı – Windows Güvenlik Duvarını Etkinleştir veya Devre Dışı Bırak seçeneği kullanılarak güvenlik duvarı kapatılır.)
DB2 kurulumu

 DB2 setup da önce dosyaların unzip edilmesi gerekmektedir. DB2.exe dosyasına sağ tıkla “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneği seçilerek setup çalıştırılır.  Gelen ekranda dosyaların nereye unzip edileceği belirlenir. “Unzip” butonuna basılarak devam edilir. Dosyalar çıkartıldıktan sonra kurulum işlemi başlar.

RAD ve WAS Kurulumu

Installation manager oluşturur. …. Repository lerin geldiği yerde File – Preference – Repository seçilir. Location da bulunan bütün repository ler kaldırılır. Yeni Repository ekle seçeneği seçilir. Dosyaların bulunduğu klasörden RAD – disk1 – diskTag.inf seçilir.

WAS 7.0 – disk1 – diskTag.inf seçilir ve eklenir. Install diyerek devam edilir. Package kısmında daha önce eklemiş olduğumuz RAD ve WAS repository leri seçilir. Devam edilir. Security seçeneğini kapatın.

RAD kurulumu bittikten sonra licence yapmak için Installation manager çalıştırılır. Manage Licence kısmında “Import product activation kit” devam edilir. Gelen ekranda “Browse” ile setup dosyalarının bulunduğu yerde RAD754 klasörü içinde PEK klasörü içinde yer alan jar dosyası seçilerek eklenir. Devam edilerek RAD licence yapılmış olur.

RAD arayüzde “Server” sekmesi bulunuyorsa WAS’da kurulmuş demektir.

WAS admin sayfasını görüntülemek için RAD arayüzde bulunan Server sekmesindeki Wepshere Server’a sağ tıklanarak “Run as Admin Console” seçeneği seçilir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile