Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

İyi Bir Programci Keşfetmenin En İyi Yolu

stack overflowDünyada programcılar tarafından en çok tutulan ve binlerce programcının ortak adresi olan Stack Overflow sitesi işverenler açısından da büyük bir hazine niteliğinde. Öncelikle bu sitenin nasıl işlediğinden bahsetmek istiyorum. Stack Overflow sitesi programlamayla ilgili bir soru cevap sitesidir. Sitede sorduğunuz sorunuların ve verdiğiniz cevapların kalitesine göre diğer üyelerden puan kazanırsınız. Bu puanlar sizin sitedeki itibarınızı temsil eden puanlardır. Bir kullanıcının itibar puanı arttıkça site tarafından ona daha fazla yetki verilir ve nihayetinde belli bir puana ulaştığınızda bir site yöneticisiyle hemen hemen aynı yetkilere sahip olursunuz.

Peki bir işveren bu siteden nasıl yetenekli programcıları keşfedebilir?

Stack Overflow bu amaçla işverenler için careers.stackoverflow.com isimli sitesini hizmete sunuyor. Bu sitede işveren aradığı niteliklere uygun yetenekleri gelişmiş arama ve filtreleme seçenekleriyle keşfedebiliyor. Böylece bu kişiyle iletişime geçerek ona iş teklifi yapabiliyor. Bu aramaların en büyük avantajı da bölge bazında yapılabiliyor olması. Örneğin Türkiyedeki bir işveren sadece Türkiye'den siteye giren kişileri keşfedebilir.

careers 2.0Peki bu siteyi diğer kariyer sitelerinden ayıran en önemli özellik ne?

Kariyer Sitelerinde insanlar CV'lerini istedikleri gibi abartarak doldurabiliyor. Bilmedikleri veya çok az bildikleri konularda bilgili olduklarını iddaa edebiliyorlar ancak Stack Overflow da aradığınız bir kişinin itibar puanı sayesinde onun bir konuda gerçekten bilgili olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kullanıcının sitedeki bütün aktivitelerini çok iyi araştırarak onun aradığınız niteliklere gerçekten uyup uymadığını anlayabilirsiniz.

Peki sitedeki itibar puanları ne derecede güvenilir?

Bu stede puan almak gerçekten kolay değil. Bir ara arkadaşımla birbirimizi geçmek için yarışıyorduk ve o zaman puan toplamak için ne kadar çaba sarfetmek gerektiğine şahit oldum. Sorulan sorular gerçekten kaliteli ve zor oluyor. Birkaç google aramasıyla çözülemebilecek sorular zaten sitede kabul edilmiyor. Verilen cevabın puan alması için ise oldukça kaliteli olması gerekiyor.

Peki puan toplamanın kolay yolu yok mudur?

Tabiki vardır:) Arkadaşımla birbirimize puan vererek sitede belli bir oranda yükselebileceğimize şahit olduk. Bence site bu tarz hileleri de engelleyecek bir mekanizma kurarsa daha da mükemmel hale gelecektir. Ama genel olarak Stack Overflow gerçekten bende hayranlık uyandıran kendi kendini besleyen gelişmiş bir sistem. 

Sitenin yakında Türkçe versiyonu da beta aşamasına girecek, bu sayede işverenlerin Türkiye'deki yetenekli programcıları keşfetmesi daha da kolaylaşacak. Ben kendim Azerice versiyonun da açılması konusunda öncülük ettim. Her iki projenin de yakın zamanlarda gerekli kullanıcı sayısna ulaşarak kullanıma girmesini ümit ediyorum. Bu  siteler ana dilde içeriğin artmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile