Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Purexml Nedir

pure xmlPUREXML IBM DB2 data serverde bulunan bir özelliktir XML verilerini yönetmeye yarar. Purexml xml verilerini yönetmek için çeşitli özellikler barındırmaktadır
bunlar: Query Dilleri, Depolama Teknolojileri, Indexleme Teknolojileri gibi teknolojilerdir. DB2 9.1 ile gelen PureXML teknolojisi bir ilk olmuştur.
IBM tarafından üretilen yeni saklama modülü sayesinde, XML dokümanlarının hiyerarşik yapısı bozulmadan saklanması sağlanmıştır. Bu hiyerarşik yapı bozulmadığı ve dokümanın yapısına müdahale edilmediği için "Pure"dur. Bu da performansı arttırarak kısa sürede işlemleri gerçekleştirmeyi kolaylaştırmıştır. PureXML ile gelen fonksiyonların kullanımı sayesinde yazılan kodlar daha okunabilir ve kısa olabilmektedir. Her tür veri ile XML verileri bir arada durabilmektedir.


Veriler esnek bir yapıda durabilmektedir. Normalizasyon kurallarına uyarak veriyi doğru modellemek istiyorsak, eklenmesi gereken bir veride yeni tabloların oluşturulması ve mevcut yapının bozulması gerekebilir. Oysaki XML formatında tutulan veriye bilgi eklemek, bir XML tagi eklemek kadar kolaydır.
Purexml XML verileri üzerinde tanımlanabilen INDEX'ler sayesinde veriye hızlı erişim sağlar.Purexml'in geliştiriciler açısından avantajlar Purexml XML verilerini XML’in klasik yapısı bozulmadan ilişkisel veritabanına entegre ederek yönetebilmeleridir, XML uygulamalarının karmaşıklığı azalmaktadır ayrıca daha az kod ve daha kolay yenilenebilirlilik sağlamaktadır 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile