Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Youtube

youtube  Youtube'u 2005 yılında Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim kurdu. Bu üç  kişi daha önce çalıştıkları başka bir meşhur şirketten yani Paypal'dan tanışıyorlardı. Paypal e-Bay'e satılınca çalışanlara da satıştan ikramiye dağıtıldı. Youtube’da Hurley, Chen ve Karim'in ikramiyeleri ile kuruldu. Yani Paypal olmasaydı Youtube da olmazdı diyebiliriz aslında.

  YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320x240 Pixel'e küçültülerek Flash Video Format'a (.flv) dönüstürülmektedir.Mart 2008'de yüksek kalite olarak 480x360 piksel seçeneği eklenmiştir.

  Youtube'u  kuran  üçlü başlangıçta sitenin konseptini belirlememiş. Bir efsaneye göre Youtube yayın hayatına video çöpçatan sitesi olarak başlamış. Kurucular bu fikirden çabucak vazgeçmişler.  Günümüzde Youtube ilham kaynağı olarak iki ayrı olaya atıfta bulunulmaktadır. Bunlardan ilki Karim'in Janet Jackson'ın dolabındaki arızayla ilgili online görüntü bulamaması diğeri de Hurley ve Chen'in e-posta sınırlamaları nedeniyle bir akşam yemeği videosunu paylaşamamaları olarak anlatılıyor.

  YouTube'a sadece Türkiye'den erişim, mahkeme kararlarıyla  4 kez engellenmiştir. Bu engelleme, Türkiye'de ve dünyada büyük tepkilere yol açmıştır.

Engellemelerin ilki 6 Mart 2007'de,

ikincisi ise 16 Ocak 2008'de

T.C. Sivas 2.Sulh Ceza Mahkemesi  17 Ocak 2008 tarihli kararıyla YouTube'a 3. erişim engelini koymuştur.

En son Mayıs 2008'de Youtube'a erişim, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından engellenmiştir. Bu engelleme hakkında 23 Ağustos 2008'de kaldırıldığına dair basında haberler çıkmışsa da Telekomünikasyon Kurumu bu haberleri yalanlamıştır.

Haziran 2010'da Youtube'a getirilen yasak DNS yasağından, IP yasağına çevrildi. Böylece Youtube'a erişim tam anlamıyla engellenmiştir.

30 Ekim 2010 Cumartesi günü, saat 16.30 itibariyle, aynı mahkeme tarafından engel kaldırılmıştır.

02 Kasım 2010 Salı günü mahkeme kararıyla Deniz Baykal videoları kaldırılmadığı sürece yeniden yasaklanmıştır.

  YouTube'un kullanım şartları gereği kullanıcılar telif hakkı izni alınmış videolar yükleyebilirler. Pornografi, şiddet, tehdit, reklam ve suç sayılan içerikler YouTube'a yüklenemez. Telif hakkini elinde bulunduran sirketler eklenen videolari sildirme hakkina sahiplerdir. Bu hak film ve muzik videolarinda sik sik uygulanmaktadir.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile