Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Agile Board

kanban boardBu yöntemin genel ismi Kanban Board olarak geçiyor. Çeşitli meslek dallarında farklı ihtiyaçlara bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Agile yazılım geliştirme metodolojisi için Agile Board kullanılmaktadır. Bir kanban board'un en basit hali resimde de görüldüğü gibi yapılacaklar, yapılmakta olanlar ve yapılmış olanlar olmak üzere 3 sütundan oluşmaktadır. 

Agile Board kullanmanın avantajları nelerdir?

Yazılım geliştirme ekipleri en iyi şekilde senkronize olmak amacıyla Agile Board kullanırlar. Burada senkronize olmaktan kasıt kimin ne ile uğraştığı, hangi görevlerin beklemekte olduğunu, hangi işlerin onaylanması gerektiği ve hangi işlerin bittiği gibi bilgilerin göz önünde tutularak tüm ekip tarafından takip edilmesini sağlamaktır. Agile Board sayesinde yazılım geliştirme süreci planlı ve programlı bir şekilde devam eder. Proje ekibindeki kişi sayısı arttıkça iletişim zorluğunun artmasından dolayı Agile Board kullanımı daha da büyük önem kazanmaktadır. 


Agile Board ne sıklıkla güncellenmelidir?

Agile Board'un günlük olarak güncellenmesi gerekmektedir. Bunun için en uygun zaman sabah işe başlamadan öncedir. Agile Board güncelleme işlemi ayak üstü 10 - 15 dk kadar bir sürede gerçekleşmelidir. Burada uzun uzun toplantılar yapmaya gerek yoktur. Ekip üyeleri işlerinin hangi aşamada olduğunu tek tek belirtir ve board ona göre güncellenir. Sorun yaşayan biri varsa anında tespit edilir ve diğer ekip üyeleri ona yardım eder. Eğer 15 dk süreyi aşacak kadar büyük sorun tespit edilirse bu sorunu tartışmak üzere bir görev oluşturulur ve daha sonra bu görevi tartışmak amacıyla daha ayrıntılı toplantı yapılabilir. böylece Agile Board amacından sapmaz ve yeni görevlerin de ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Sanal Agile Board 

Agile Boardları sanal ortamda simüle eden yazılımlar da bulunmaktadır. Bazı proje yönetim yazılımlarının içerisinde bu özellik bulunur. Sanal Agile Board'un da birçok avantajı olmasına rağmen birçok yazılım ekibi gerçek tahtalardan (duvar da olabilir..) vazgeçememektedir. Gerçek tahtaların da bir dezavantajı bulunuyor o da aşağıdaki resimde görülen çözüm ile çözülebilir. Bunun dışında gerçek tahtaların en önemli avantajı önünde toplantılar yapılabilmesidir. Aynı şeyi sanal ortamda yapmak pek mümkün değildir. Bu nedenle şahsi fikrim gerçek Agile Board kullanılması gerektiği yönündedir. Sanal Agile Boardları projektör ile duvara yansıtmak belki de bir nebze bu sorunu çözebilir. Fiziksel Agile Board kullanmanın bir diğer dezavantajı fiziksel olarak aynı ortamda bulunmayan takım arkadaşları açısından kullanımının sıkıntılı olmasıdır. Takım arkadaşlarından sadece birkaç kişi farklı fiziksel ortamda ise ona hergün Agile Board'un güncel fotoğrafı gönderilerek bu sorun aşılabilir. Sanal ve fiziksel boardları karşılaştıran güzel bir yazı yazılmış, yazıyı ve özellikle yorumları okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Agile Board Mağduru 

Yazılım geliştirme metodolojinize bağlı olarak kullanacağınız boardlardaki sütunlar çeşitlilik gösterebilir. Kendinize en uygun yöntemi belirlemeniz gerekmektedir. Sonuçta burada amaç hayatı kolaylaştırmak, zorlaştırmak değil.


KAYNAKLAR

http://en.wikipedia.org/wiki/Kanban_board

http://www.xqa.com.ar/visualmanagement

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile