Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

Facebook'ta paylaşılan hasta bebek fotoğraflarının gerçek amacı nedir?

hasta bebek fotoğraflarıSon zamanlar Facebook'ta sık sık hasta bebek fotoğraflarının paylaşıldığına hepimiz şahit oluyoruz. Fotoğraf her paylaşıldığında Facebook'un bebeğin ailesine tedavi masraflarını karşılamak belli bir miktarda para yardımında bulunacağı söyleniyor. Çevremdeki okumuş bilinçli birçok insanın bile bu resimler karşısında duygusallaşarak bu resimleri paylaştığına şahit oldum ve bu yazıyı yazmam gerektiğine karar verdim. Öncelikle en başından şunu söylemek istiyorum böyle bir yardım Facebook tarafından kesinlikle yapılmıyor. Facebook gibi büyük bir şirket hiç bir zaman insanların hayatıyla, sağlığıyla bu tür oyunlar oynamaz. Ayrıca Facebook'un bu tür reklamlara ihtiyacı olduğunu da hiçbiriniz düşünmüyorsunuzdur.

Peki bu resimleri kimler paylaşıyor ve bu kişilerin gerçek amaçları ne? sorusu geliyor akıllara. Bu sorunun cevabı çok basit bu fotoğrafları yayan kişiler Facebook'ta kendi sayfalarının reklamını yapmayı amaçlıyorlar. Her bir kişinin fotoğrafı paylaştığında arkadaşlarının da aynı resmi gördüğünü düşünürsek, bu döngünün böyle devam etmesi durumunda bayağı bir kişinin bu fotoğrafı duvarında göreceğini tahmin edebiliriz. Fotoğrafı yakından incelediğinizde, fotoğrafı ilk yayan sayfa tarafından paylaşıldığını görebilirsiniz. Böylece yüzlerce kişi de o sayfayı farkederek beğenir ve sayfanın beğenen sayısı artmış oluyor. Bu sayılar bazen binleri bulabilmektedir. Bu tür olaylar insan zekasının kötüye kullanılmasının en büyük örneği. Çok yaratıcı ancak çirkef bir yöntem olarak nitelendiriyorum bu yöntemi.Lütfen bu tür yalanlara kanmayın ve aklınızda kalan "acaba?" sorusunun etkisinde kalarak bu çirkef yöntemlerin amacına ulaşmasına izin vermeyin. Lütfen mümkün olduğunca bu yazıyı yayarak tanıdıklarınızın da bu konuda bilinçlenmesine yardımcı olun.

hasta-bebek-fotograflari

 

Yorumlar  

 
+1 #1 okan 13-01-2013 11:23
cok tesekkurler bende kac defa kendime soruyordum ya gercekise diye ama süphelerim hep vardi sagolun aydinlattiginiz icin
Alıntı
 
 
-1 #2 Taylan 08-05-2014 18:25
Bunu yayarsak bu defada bu sayfayı popüler hale getirmiş olacağız. Açmaz üstüne açmaz!
Alıntı
 
 
+2 #3 Pınar 03-09-2014 13:08
Alıntılandı Taylan:
Bunu yayarsak bu defada bu sayfayı popüler hale getirmiş olacağız. Açmaz üstüne açmaz!


Sayfanın reklamını yapmış olmak istemiyorum diyorsanız yazın kendi profilinizde arkadaşlar durum budur, inanmayın, paylaşmayın diye. Hem sayfayı yaymamış olursunuz hem de arkadaşlarınızı bilgilendirmiş olursunuz.. Nitekim bu sayfayı paylaşsanız bile öyle vicdansız insanların sayfalarına hit almak için yaptıklarının yanında sizin bu sayfayı popüler hale getirmenizin kimseye bir zararı olmayacaktır.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile