Developersland

Teknoloji ve Yazılım Blogu

 • Yazıtipi boyutunu arttır
 • Varsayılan yazıtipi boyutu
 • Yazıtipi boyutunu azaltır
Araştırmalar

Rebot.me: Create chat robot for your website

Rebot.me is a website offering you the service to make your own personal chatbot. It is a great website providing a valuable service to implement and fulfill certain strategies of marketing and promotion. It is a very interesting and entertaining tool for presentation or promotion which keeps the interest alive for any potential customer. 
Rebot.me does not only provide marketing through entertainment. It un-complicates the notion of creating a chatbot for personal or business use. Even a person who is not familiar with programming can develop a chatbot through Rebot.me. The whole process is very simple and easy to understand. 
 

Firma Rehberi Sitesi

trsektorTrSektor.com, Türkiye genelinde yerel firmalara ulaşabileceğiniz bir firma rehberidir.

Bir işletme sahibiyseniz; Ücretsiz olarak firmanızı kayıt ederek, platform üzerinden yeni iş ortaklarıyla buluşabilir ve potansiyel müşterilerinize ulaşarak satışlarınızı artırabilirsiniz. ( Firma Kayıt )

Ürün veya hizmet arayan son kullanıcılar ve işletmeler ise; TrSektor.com üzerinde aradıklarına kolayca ulaşabilir. İlgili firmalardan teklifler alarak kendileri için en uygun ürüne ulaşabilirler.

 

Paypal Bağış Sayfası Oluşturma

paypal logoPaypal hesabınız varsa Bagis.co tarafından sağlanan ücretsiz hizmet sayesinde insanların size bağış yapabileceği, tamamen size özel sayfanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Siteye girdiğinizde karşınıza çok basit bir form sayfası çıkıyor. Burada ad-soyad, paypal email adresinizi ve sitede size özel oluşturulacak sayfanın url kısmında kullanılacak kullanıcı adı bilgisini girerek sayfanızı oluşturabilirsiniz. Size özel oluşturulan sayfa çok sade ve anlaşılır bir tasarıma sahiptir. Sayfada paypal bağış butonu bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu butona tıkladıklarında paypal sitesine yönlendirilirler ve burada diledikleri miktarda bağış işlemini gerçekleştirebilirler. Ödemeler Paypal ile yapıldığından dolayı herhangi güvenlik riski bulunmamaktadır. Örnek bir bağış sayfasını şuradan görüntüleyebilirsiniz. Sayfanızı oluşturduktan sonra bağış almak için yapmanız gereken şey sitenize bağış sayfasının linkini eklemek. Böylece size bağış yapmak isteyen kişiler Bagis.co tarafından sunulan hizmet vasıtasıyla Paypal hesabınıza diledikleri miktarda para gönderebilirler.

 

Saltanat Metin2 PvP

İlk olarak http://www.saltanatmt2.org/index.php?git=indir adresinden oyunu indiriyoruz ve http://saltanatmt2.org/  buradan  Saltanat, Boldest, KingdomofHeaven serverlarından birini seçiyoruz. Saltanat serverı diğer serverlara göre daha fazla kullanılmaktadır, onun ardından da Boldest serverı gelmektedir. Üye olduktan sonra oyunumuza giriş yapıyoruz. Karşımıza bir ekran çıkıyor ordan hangi servera üye olduysanız onu seçiyorsunuz. Serverı seçtikten sonra CH1'den, CH7 ye kadar Channellar görüyorsunuz. CH1 ve CH2 diğer channellara göre daha yoğundur. İnsanlarla sohbet edip, savaşıp[ws], eşya alıp-satmak istiyorsanız, bu servera giriş yapın. Eğer az kişiyle oynamak, kasılmak istiyorsanız diğer channellar önerilir.

Girdikten sonra karakter ekranı karşımıza çıkıyor, karakter oluştura tıklıyoruz. İsim giriyoruz, cinsiyet seçiyoruz ve karakterimizin kıyafetini [biçim]'ini seçiyoruz. Eğer oyundayken zırh kullanırsanız üstünüzdeki kıyafet gözükmeyecektir. Bunları girdikten sonra 4 tane karakter seçimi görüyoruz. Savaşçı, Sura, Şaman ve Ninja, Metin2 oynayıcıları çoğunlukla Savaşçı karakterini tercih etmektedir. Çünkü eğer Savaşçı'yı seçerseniz daha hızlı level atlar [daha çabuk kasılırsınız].

saltanatmt2

Savaşçı seçerseniz oyunda skilleri[becerileri]  seçerken Bedensel Savaş ve Zihinsel Savaş seçenekleri karşınıza çıkar. Bu becerilerden Bedensel Savaş daha çok seçilir, çünkü Bedensel Savaş Güç, Zihinsel Savaş ise büyü ile ilgilidir. 

Sura oyundaki en güçlü karakterdir. Savaşcı'dan sonra en çok seçilen karakter olan Sura oyunda Kara Büyü ve Büyülü Silah skilleri vardır. Kara Büyü daha çok kullanılır. 

Şaman en az seçilen karakter olmaksızın Sura kadar güçlü olmasa da onun gibi becerileri vardır. Ejderha Gücü ve İyileştirme Şaman'ın skilleridir. İyileştirme seçerseniz arkadaşlarınızı kutsayabilir, onun güçlerini kısa bir sürelik arttırabilirsiniz. 

Ninja, Şaman'a göre büyük bir oranla daha çok seçilir. Ninja'da Yakın Dövüş ve Uzak Dövüş skilleri vardır. Yakın Dövüş, kılıç-bıçak veya çakram kullanıcaksanız, Uzak Dövüş ise Ok kullanıcaksanız seçebilirsiniz.  

Karakteri oluşturduktan sonra, Başla diyoruz ve oyuna giriyoruz. Oyuna 16 LvL 'dan başlıyor. Sağ üst köşedeki harita'da kırmızı yanıp sönen ışığa doğru gidiyoruz ve yukarıda gördüğünüz gibi skillerden birini seçiyoruz. Seçtikten sonra sol alt köşede Statü Geliştir ve sağ alt köşede Beceri Geliştir butonları çıkıyor. Statü Geliştir'e tıklayıp HP, SP, Savunma veya Saldırı Değeri'ne Statü basıyoruz. Hp canınızdır, Sp skilleri kullanmanız için gereken potdur. Skiller'i kullanabilmeniz için hepsinde en az 1 olması gerekiyor, oyun size zaten 15 tane veriyor ama onları sizin basmanız gerekiyor. Beceri Geliştir deyip hepsine en az 1 artı basıyoruz artanları da karışık yapabilirsiniz. 35 LvL olunca G-NPC'ci den hepsini Grand Master yapabiliceksiniz. Skilleri kullanabilmek için aşağıda gördüğünüz 1-2-3-4-F1-F2-F3-F4 tuşlarına skilleri yerleştiriyoruz ve o tuşları tıklayınca kullanabiliyorsunuz. 

saltanatmt2

Daha sonra sağ alt köşeden Envanter'e giriyoruz. Zırhımızı, silahımız, kalkanımızı ve diğer eşyalarımızı kullanıyoruz. İstediğiniz eşyaların üstüne sağ tıklayarak veya sürükleyip yerine koyarak kullanabilirsiniz. Kırmızı İksir [POT], Mavi İksir, Yeşil İksir, Mor İksir ler var. Bu iksirlerden Kırmızı Pot HP'nizi, Mavi Pot SP'nizi, Yeşil Pot Saldırı Hızınızı, Mor Pot ise Hızınızı arttırır. Kırmızı, Mavi ve Yeşil veya Mor iksiri aşağıda 1-2-3-4-F1-F2-F3-F4 'den boş olanlara yerleştiriyoruz [Sürüklemeniz yeterli].Yeni Binek kılavuzuna sağ tıklarsak Aslan, Sırtlan, Kaplan gibi binekler görürüz bunlardan hangisine tıklarsanız ona binersiniz. Işınlanma yüzüğü ise istediğiniz yere tek bir tuşla ışınlanmanızı sağlar. Suan bulundugunuz alan Koyler --> Mavi 1. Köydür. Daha sonra envanterimizde bulunan cesaret pelerini kasılırken mobları, yani oradaki örümcek, mistik gibi düşmanları çekmenizi sağlar. Zırhlı At Kitabı ise ata binmenizi sağlar, ancak binicilik becerinizi arttırmanız gerekmektedir. Bunun için de Market'den At Evcilleştirme kitabını 30. Seviye'ye geldiğinizde kullanabilirsiniz. 

saltanatmt2

Nerelerde hızlı level atlar, kasılabilirim?

Şuanki 16 Seviye iseniz kurtlarla, yabani domuzlarla kasılabilirsiniz ama çok yavaş level atlarsınız. Bunun yüzünden Işınlanma Yüzüğünden Örümcek Zindanı 1. kata  ışınlanarak birilerininin yanında kasılabilirsiniz. 

40 Level'a geldiğinizde Örümcek Zindanı 2. Katta kasılabilirsiniz.

70 Level'da artık Sürgün Magarasına gidebilirsiniz. Işınlanma Yüzüğü'nden Sürgün Mağarası --> Buz Zindanı Sonu'na ışınlanabilirsiniz.

81 Level'da ise Köylerden KanTaşı bularak Sürgün Magarası 2. Kata çıkabilirsiniz. Bunu da Sürgün Mağarası --> Vadi'ye ışınlanıp orda Sürgün Mağarası 2. Kat için yazan yazıya tıklayarak yapabilirsiniz. Burada 160 Level'a kadar rahatça kasılabilirsiniz. [Belki daha fazla]

160 Level'da Mavi 2. Köy [Bakra Köyü]'ne ışınlanarak sağ alt köşedeki mavi butona giderseniz adaya gidebilirsiniz. 

200 Level'da ise Şeytan Kulesi'nden CataComb'a çıkabilirsiniz. 

Bu levelları atlarken itemlerinizi değiştirmeyi aksatmayın. Zaten değiştirmezseniz, level atlamanız mümkün olmayacaktır. Bunu yapmak için köydeki dükkanlardan alış-veriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde Zırh Satıcısı ve Silah Satıcısından da item alabilirsiniz. 

İtemlere efsun nasıl basılır? En iyi nasıl kasılabilirim?

İtemlere efsun basmak için Market'den arttırma kağıdı alıp itemin üstüne bırakmanız yeterli olucaktır. Bunu yaptıktan sonra Efsun Nesnesi alarak itemi efsunlayabilirsiniz. Bazı itemlerde 5, bazılarında 4 kere arttırma kağıdı kullanılır.

Çok iyi ve hızlı bir şekilde kasılmak için; kasılma kılıç, zırhlarını kullanabilirsin. Mesela Silahın'da ve Zırhında Ortalama Zarar veya Beceri Hasarı yüksek olmalıdır. 

 

Agile Board

kanban boardBu yöntemin genel ismi Kanban Board olarak geçiyor. Çeşitli meslek dallarında farklı ihtiyaçlara bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Agile yazılım geliştirme metodolojisi için Agile Board kullanılmaktadır. Bir kanban board'un en basit hali resimde de görüldüğü gibi yapılacaklar, yapılmakta olanlar ve yapılmış olanlar olmak üzere 3 sütundan oluşmaktadır. 

Agile Board kullanmanın avantajları nelerdir?

Yazılım geliştirme ekipleri en iyi şekilde senkronize olmak amacıyla Agile Board kullanırlar. Burada senkronize olmaktan kasıt kimin ne ile uğraştığı, hangi görevlerin beklemekte olduğunu, hangi işlerin onaylanması gerektiği ve hangi işlerin bittiği gibi bilgilerin göz önünde tutularak tüm ekip tarafından takip edilmesini sağlamaktır. Agile Board sayesinde yazılım geliştirme süreci planlı ve programlı bir şekilde devam eder. Proje ekibindeki kişi sayısı arttıkça iletişim zorluğunun artmasından dolayı Agile Board kullanımı daha da büyük önem kazanmaktadır. 

 

Google Analytics veya Adsense siteleri Açılmıyor

Eğer Google'ın adsense veya Analytics gibi hizmetlerine erişmeye çalışırken sorunlar yaşıyorsanız browserdaki bütün history bilgilerini silerek bu sorunu çözebilirsiniz. büyük ihtimalle cookielerle ilgili sorun vardır. 

 

PEAR Kurulumu (Windows)

1)http://pear.php.net/go-pear.phar sitesine girerek go-pear.phar isimli dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

2)Daha sonra bu dosyayı php dosyalarınızın bulunduğu dizine atınız.

3)Komut satırından dosyanın bulunduğu konuma geliniz.

4)Komut satırında php go-pear.phar komutunu çalıştırınız 

5) Kurulum başlangıcında kurulum türünün local mi yoksa sistem çapında mı olacağını sorar local seçmeniz işinizi görecektir.

6) php.ini de include_path değişkeninde pear'ın yerini belirtmeniz gerekir.

include_path = ".:/php/includes;.;C:\wamp\bin\php\php5.3.10\pear"

7) Windows komut ekranından pear çalışması için öncelikle php yolunuzu tanıtmanız gerekmektedir. Çünkü pear bir php kütüphanesidir.

Bwindowsta Bilgisayar simgesine sağ tıklayın, özelliklere girin, ordan ortam değişkenlerine girin ve path isimli değişkeninize bilgisayarınızda php'nin konumunu tanıtın.

Benim bilgisayarımda bu konum şöyledir: C:\wamp\bin\php\php5.3.10

8) pear çalıştırmak için komut ekranını yönetici yetkisiyle açmanız gerekebilir.


 

TortoiseSvn kullanarak github üzerinde repository oluşturma

github.com sitesinden create new repo diyerek yeni bir repository oluşturmamız gerekiyor öncelikle. Daha sonra Windows komut satırından bazı komutları girerek projeyi TortoiseSVN ile kullanılabilir duruma getireceğiz. Aksi taktirde TortoiseSvn ile checkout yaptıktan sonra commit yapmaya çalıştığımızda hata alırız. 

Oluşturma kısmını komut satırından gerçekleştirmek gerekiyor. Örnek bir README.md isimli dosya oluşturup ilk commitimizi yapıyoruz.


copy con README.md

git init

git add README.md

git commit -m "first commit"

git remote add origin https://github.com/faridmovsumov/php-form-creator.git

git push -u origin master


Daha sonra TortoiseSvn kullanarak projemizi başka bir directory'e checkout ile çekebiliriz.

Belki daha iyi bir yöntemle de yapılabilirdi bu işler ama şu an için bu çözüm işinizi görecektir.

 

Twitter Takipçi Arttırma Uygulaması

Uygulamasının İşleyişi Hakkında- Twitter Takipçi Arttirma

Uygulamaya izin verdikten sonra takipçi ekleme işlemi biraz zaman alabilir.
Uygulama kesinlikle reklam atmaz, her gün bir kez kullanabilirsiniz.
Uygulamayı engellerseniz tekrar kullanamazsınız.

 

FutbolMenajeri En iyi Taktik (OSM)

ofmeniyitaktikFutbolMenajeri (OFM) oyununda kazanma ihtimaliniz sahadaki oyuncularınızın güç değerleriyle doğru orantılıdır. Yani futbolmenajeri oyununda aslında en iyi taktik diye birşey yoktur. Taktiğinizi oyuncularınıza göre oluşturmanız gerekmektedir. Örneğin kadronuzda çok iyi orta saha oyuncuları varsa ve forvetleriniz onlara oranla daha zayıf kalıyorsa bu durumda orta sahayı kalabalık tutmanız gerekmektedir.

Defansınız iyiyse bu durumda orta sahaya forvete yardımcı ol diyerek hücumdaki etkinliğinizi arttırabilirsiniz. Defansınız iyi olduğundan çok sorun yaşamazsınız.

Oyun Stili

Oyun Stili olarak sert seçmenizi öneririm çok kart ve sakatlık yaşanır ama sonuçlar çok daha iyi olacaktır. Bu stili seçerseniz kesinlikle kadronuzun geniş olmasına özen gösterin. Kadronuzun genişliğine aşırı güveniyorsanız aşırı sert de seçebilirsiniz ama bu durumda kart yeme ve oyunu az kişiyle bitirme ihtimaliniz yüksektir, dolayısıyla bu seçenek riskli olduğundan sert oynamanızda fayda var. 

Oyun Stilinde seçeceğiniz ikinci seçenek ise "Kaleyi Görünce Vur" seçeneği olmalıdır. Orta Sahanızın iyi olması durumunda bu seçenek iyi sonuçlar vererek daha fazla gol atmanızı sağlar. Orta sahanızda iyi oyuncular varsa özellikle bu seçeneği seçiniz. Orta sahanız iyiyse, ancak forvetleriniz onlardan biraz daha iyiyse "Paslaşarak" seçeneğini seçmeniz tavsiye edilir. Bu durumda forvet oyuncularınız son vuruşu yapar ve daha fazla gol atarlar.

Eğer orta sahanızda iyi oyuncularınız az ise ve orta sahada 3 veya 2 oyuncu oynatıyorsanız "Uzun Top" taktiğini seçmenizi öneririm. Bu taktik orta sahası yetersiz olan kadrolar için idealdir.

Çizgi Taktikleri

Çizgi taktikleri dizilişinize ve oyuncularınızın gücüne bağlı olarak düzenlenmelidir.
Forvet için "Sadece Atak"
Defans için "Geride Kal"
Orta Saha için ise defans iyiyse "Forvete yardımcı ol" defans biraz daha zayıf ise "Ortada Kal" demekte fayda var.

"Eğer kendinizden çok daha güçlü biriyle oynuyorsanız yukardaki taktiklerin hiç biri sizi kurtarmayabilir bu nedenle herkese defansa yardımcı ol diyerek defansınız ve orta sahanızı kalabalık tutarak en iyi ihtimalle berabere kalmaya çalışın. Böylece zorlu takımlardan puan alırsınız.

Ayrıntılı Taktikler

Ayrıntılı taktiklerde "Alan Savunması", "Ofsayt taktiği Evet", "Pres %85" , "Tempo:Yüksek Hızda paslaşma", "Menatalite"yi ise güçlü olduğunuz bölgeye göre ayarlamalısınız.

Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de oyuncuların form durumudur. Bir oyuncu iyi diye onu bütün maçlarda oynatmak gibi bir hatayı kesinlikle yapmayınız. Oyuncuların form durumu %90'ın altına düşmüşse o oyuncuyu dinlendirin ve yerine form durumu daha iyi olan oyuncuyu oynatın. Böylece tüm oyuncularınızın moral durumunu yüksek tutmuş olursunuz. Kadronuz geniş ise ve yorgun oyuncuları oynatmıyorsanız yüksek tempoyla oynayın ancak eğer oyuncularınızın form durumu düşük ise tempoyu düşürün. Böylece oyuncularınız daha az yorulacaktır.

Antrenman

Antrenmanlarda genç oyuncuların kendilerini geliştirme imkanı daha yüksek olduğundan genç oyuncuları antrenmana sokarak geliştirmeyi tercih ediniz. 

Transfer

Transfer yapabilmek için paraya ihtiyaç vardır. Para kazanmak için de oyuncu satmanız gerekir. Oyuncularınızı kendi fiyatından 2 kat daha pahalıya satışa çıkarın bilgisayar onları eninde sonunda alacaktır. kesinlikle acele edip ucuz fiyata oyucu satmayın sonra pişman olursunuz. Mümkün olduğunca alacağınız oyuncuların yaşı 27 den daha fazla olmasın çünkü yaşı büyük oyuncular hem daha erken yorulur. Hem de antrenmanda kendilerini geliştiremezler. Sponsör anlaşmaları yaparak oradan gelir elde etmeyi de kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Para Kazanma 

Para kazanmanın en iyi yollarından biri transfer listesindeki değeri transfer ücretinden daha yüksek ve yakın oyuncuları alarak satabileceğiniz en yüksek fiyata satmaktır. Kimse almaz o kadar yüksek fiyata satarsam diye düşünmeyin çünkü bilgisayar için para pek farketmiyor rastgele bazı oyuncuları satın alıyor.

ofm en iyi taktik

 

httpd.conf Ayarları

Bu yzımda çeşitli httpd.conf ayarlarını sizinle paylaşmak istiyorum. httpd.conf dosyası Apache Http Server tarafından kullanılan konfigürasyon ayarlarını içermektedir. Bu ayarları maddeler halinde birbirinden bağımsız şekilde açıklamaya çalışacağım.

 

Mac adresi nedir? Mac adresinin mantığı nedir?

MAC adresi ağa bağlanabilen her bir cihazın Ağ arayüzüne üretici tarafından atanan eşsiz bir adrestir. Bu adres bilgisi ROM da tutulmaktadır. MAC adresleri Ethernet gibi birçok ağ teknolojisi tarafından kullanılmaktadır.Aşağıdaki resimde MAC adresinin  yapısı hakkında bilgi verilmiştir. MAC adresindeki bakılarak cihazın üreticisi ve türü hakkında bilgiler edinilebilir.

MAC adresinin amacı LAN veya başka bir ağ  üzerinde her bir cihaz için benzersiz bir adres bilgisine sahip olmasıdır.Bir cihaz ağa bağlandığında bu cihaza ip adresi atanır ve cihazın fiziksel adresi ile ona karşılık gelen ip adresi bir taloda tutulur. MAC adresleri fiziksel adres olarak da adlandırılmaktadır. DHCP internete bağlanan cihaza ip ataması yaparken MAC adresinden faydalanmaktadır.


 

localhost özel isim atama (Resimli Anlatım)

Localhost'a özel isim atamak için aşağıdaki resimlerde gördüğünüz yerlerde değişiklik yapmanız gerekmektedir.

 

WampServer www directory değiştirme

WampServer'de projelerinizi bilgisayarınızdaki farklı bir konumdan çalıştırmak için varsayılan konumu değiştirmeniz gereklidir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

1. Öncelikle httpd.conf dosyası içerisinde aşağıda gördüğünüz alanlarda sizin dosyalarınızı tutacağınız konumu girmeniz gerekir.

 

İş Zekası

İş Zekası, bir organizasyonun tüm kapasitesini kullanarak nihayetinde bunu bilgiye dönüştürme yeteneğidir. Bu bilgi doğru kişiye, doğru zamanda doğru kanallardan ulaştırılmalıdır.İş Zekası bir organizasyon için yeni fırsatların geliştirilmesini sağlayabilecek büyük miktarda veri üretmektedir. Bu fırsatlar doğru şekilde tanımlandığında ve doğru bir stratejiyle uygulandığında, şirket piyasada rakiplerinin bir adım önüne geçerek rekabette avantaj sağlar.

 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »


Sayfa 1 / 3